Autor/izvor: DAD/Jutarnji.hr 30/05/2012
Potaknuti šokantnom vijesti koja je preplavila medije o građevini na Korčuli koja nije samo sporna nego je i očito nagrđivanje okoliša, prenosimo reakciju Marije Kojaković iz Društva arhitekata Dubrovnika te članak Patricie Kiš iz Jutarnjeg lista.
Na ovako osjetljivoj lokaciji, kao što je ambijent povijesne jezgre Grada Korčule, treba prvo u pripremi izrade urbanističkog plana preispitati da li se uopće može na takvoj lokaciji graditi obzirom na konfiguraciju terena i odnos prema povijesnoj jezgri Korčule te izloženosti vizure s mora i kopna.
U procesu urbanističkom planiranja za ovakve lokacije potrebno je izraditi analizu vizualnog utjecaja nove izgradnje na povijesnu jezgru Grada Korčule ili druge povijesne strukture.
Ako ta analiza utvrdi mogućnost gradnje, takav zahvat u prostoru treba provesti putem urbanističko-arhitektonskog natječaja po Pravilniku Udruženja hrvatskih arhitekata. U tom postupku obavezno treba izraditi adekvatan program u skladu s urbanim ambijentom, konfiguracijom terena te mjerilom urbanog krajolika.
Ovaj tragičan primjer dokazuje da se mora sagledati širi ambijent povijesnih spomenika i krajolika putem urbanističkog planiranja i odrediti mjerilo i način izgradnje novih objekata. Naime, prostor ove nakaradne izgradnje nije obuhvaćen zaštitom povijesne jezgre Grada Korčule.
Ovako drastičnu agresiju na integritet povijesne jezgre Grada Korčule treba hitno zaustaviti zabranom daljne gradnje i narediti izradu projekta sanacije koji bi donekle ublažio ovaj teško devastirani prirodni i kulturni krajolik. To je žuran zadatak urbanističke i građevinske inspekcije Ministarstva graditeljska, te primjer koji nalaže da se moraju zakonski proširiti ovlasti konzervatorske inspekcije Ministarstva kulture. Hitno se mora napraviti studija vizuelnog utjecala ovakove zgradnje na povijesne zaštićena ambijente gradskih jezgri i to mora biti dio metodologije urbanističkog planiranja.
Pred nama je 5.lipnja 2012.god. Prethodna rasprava za II Izmjene i dopune Prostornog plana uređenja i Generalnog plana Grada Dubrovnika i ovo je najozbiljnija opomena da se mora u toku izrade prostornih planova štititi naša graditeljska baština i krajolik koji je okružuje jer je prirodni okoliš integralni dio svakog spomenika kulture. Ovako nasilnim i neprimjerenim zahvatom trajno i nepopravljivo se uništava vrijednost naše kulturna baštine stvarane stoljećima.
Marija Kojaković, DAD
U nastavku pročitajte članak Patricie Kiš za Jutarnji.hr
Kad s Orebića dolazite na Korčulu, ugledat ćete obrise gotičko-renesansne katedrale, stare gradske kamene kućice, zelenilo... I - po najnovijem - gigantsku betonsku građevinu koja je zauzela gotovo trećinu nečega što je nekada bila vizura Korčule.
Građevina se nalazi tik uz zaštićenu staru gradsku jezgru. I kad se činilo da će Korčula ostati jedno od rijetkih obalnih mjesta koje je elegantno prošlo tranziciju, stigao je demant u vidu budućeg trgovačkog centra, koji je drastično izmijenio pogled na ovaj grad.
Tko je izdao dozvolu za ovu devastaciju? Pojavile su se spekulacije da je to učinio Konzervatorski odjel Dubrovnik.
Žana Baća, voditeljica Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, nije se htjela izjašnjavati o tome jesu li oni izdali dozvolu da se izgradi objekt ove veličine. Dapače, izjavila je da se ne sjeća jesu li ili nisu izdali tu dozvolu.
Povjesničar umjetnosti i urbanist Zlatko Uzelac, pomoćnik ministrice kulture, bio je u šoku kad smo mu pokazali što se i kako gradi.
- Pa ovo je strašno. Ne mogu vjerovati. Ponekad bi i konzervatori trebali biti konzervativniji - prva je reakcijaUzelca koji je obećao da će istražiti sve okolnosti.
I Frano Dulibić iz Društva povjesničara umjetnosti navodi kako je riječ o šaci u oko.
- To je pogreška. Ne možeš vidjeti grad od tako velike građevine, ona konkurira samom gradu. No, naše društvo nije do sada nitko kontaktirao, mi bismo već i ranije reagirali, a s fotografija mi izgleda kao da je građevina pri samome kraju.
Osnovana je i Facebook grupa “ Korčula, grad podno Tomijeve butige”.
A na stranicama grada Korčule pronašli smo podatke o tome kako je sve započelo 2010. kao “parkiralište s poslovnim centrom”, na zahtjev investitora, tvrtke Kerum, na površini 7648 kvadratnih metara. Glavni projektant Zoran Jeramaz za Keruma je projektirao i disko, restorane, kafiće.
Međutim, kako se na istim stranicama može dalje pročitati, u listopadu prošle godine u Domu kulture gradonačelnik Mirko Duhović predstavio je prenamjenu projekta u trgovački centar Tommy. Kako se vidi iz dokumenata, dobili su sve dozvole na temelju “izmjena i dopuna provedbenog urbanističkog plana Korčule 2000., Odsjeka za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Grada Korčule” i tako dalje.
No, netko će za ovako veliku devastaciju morati preuzeti odgovornost.
Pročitajte i članak u Slobodnoj Dalmaciji te na portalu Dom gradnja.