Izložba
Otvorenje izložbe Ivana Čižmeka - Grad Gorgone: Aproprijacija u 99 slika
28/05/2018
Donosimo Vam dojmove s otvorenja izložbe arhitekta i urbanista Ivana Čižmeka 'Grad Gorgone: Aproprijacija u 99 slika', koje se 18. svibnja održalo u Društvu arhitekata Zagreba, te 23. svibnja 2018. u Hrvatskom muzeju arhitekture HAZU.
OTVORENJE IZLOŽBE U DRUŠTVU ARHITEKATA ZAGREBA
Prvi dio Čižmekove izložbe fokusiran na radove inspirirane kontaktom i suradnjom s gorgonašima, održan je u Društvu arhitekata Zagreba u razdoblju od 18. do 26. svibnja 2018. godine. Uvodni razgovor s Ivanom Čižmekom o nastanku, strukturi i smislu izložbene mape, te o urbanističkim fenomenima i autorovim profesionalnim počecima na otvorenju izložbe u DAZ-u održao je profesor Tihomir Jukić, a na sljedećem linku možete pogledati dio izloženih radova.
OTVORENJE IZLOŽBE U HRVATSKOM MUZEJU ARHITEKTURE HAZU
Zbog želje za produktivnijom suradnjom institucija vezanih uz arhitektonsku djelatnost, Društvo arhitekata Zagreba potaknulo je suradnju s Hrvatskim muzejem arhitekture HAZU gdje je 23. svibnja održano otvorenje drugog dijela izložbe, koja je za posjetitelje otvorena do 20. lipnja 2018.
Izložba Čižmekove mape, koja okuplja radove nastale u periodu od 90-ih godina prošlog stoljeća do 2010. godine, neka je vrsta osobnog dnevnika autora pretočenog u medij kolaža. Nakon biciklijade Zagrebačkim labirintom i njegovom okolicom 2006. godine, tijekom koje je prešao više od 2000 kilometara, Čižmek je osim dodatnog poticaja za stvaranje, od Ivana Kožarića dobio i ideju da okupljene radove prilagodi izložbenom formatu.
U periodu nekontroliranih gradnji, u kojem se zbog privatizacije zemljišnih čestica gubi urbanistička struktura grada, jedini način za suočavanje s problemom je terenski rad, tijekom kojeg Čižmek skicira najkritičnije točke u gradu.
Čižmekova mapa izvorno je podijeljena u sedam grupacija: 1. Kako promišljati grad prema budućnosti, 2. Povijesni i prostorni tropizam za grad i Hrvatsku, 3. Sudbina javnog prostora grada i način života čovjeka, 4. (P)Osvajanje prostora i građanskih sloboda, 5. Projekti javnog prostora za grad u tranziciji, 6. Projekti obzora i daljina te 7. Umjetničko svjedočanstvo grada, koje je zbog tematske podudarnosti organizacijski tim grupirao u tri glavne cjeline.
Izbori radova iz prve, druge i pete grupacije ujedinjeni su u cjelinu posvećenu urbanističkim fenomenima, treća i peta grupa bave se ekološkim pitanjima i nerealiziranim urbanističkim projektima (studija novog kolodvora, crveni most u Zagrebu, studija istočnog ulaza u grad, studija Ljubljanske avenije), dok četvrta i sedma grupacija obuhvaćaju radove vezane uz umjetničke sfere.
Jednako kao što se Čižmek u svom terenskom radu suočava s labirintom grada, tako i pred posjetiteljem predstoji izazov prolaza kroz kompleksno gradivo mape, gdje svatko dobiva priliku za vlastito istraživanje, u kojem kao pripomoć može poslužiti mala biblioteka lietarture (s težištem na francuskim autorima poput Attalija, Hessela, i Jacquarda) koja je također uključena u sastav izložbe i na koju se u svojim radovima Čižmek često referira.
Hrvatski muzej arhitekture HAZU
Ul. I. G. Kovačića 37, Zagreb
Radno vrijeme:
Ponedjeljak, utorak, četvrtak i petak: 10-16 sati
Srijeda: 10-19 sati