Projekt
Solarno mapiranje Trnskog
Autor/izvor: DAZ 28/06/2012
Solarno mapiranje Trnskog projekt je udruge Društvo za oblikovanje održivog razvoja u suradnji s Platformom 9,81 i Živim u Trnskom. Izrađena je studija i na web je postavljena interaktivna karta s prikazanim javnim i stambenim zgradama u naselju i podacima o veličini fotonaponskih postrojenja na pojedinoj zgradi, predviđenoj proizvodnji električne energije, veličini investicije, prihodu od povlaštenih otkupnih cijena i jednostavnim periodima otplate investicije.
Na stranici Trnsko - solarno mapiranje navode:
Trnsko je jedno od prvih novozagrebačkih naselja najvećim dijelom izgrađeno 1960-ih godina, na temelju tada prevladavajućeg principa ortogonalne matrice stambenih volumena unutar parkovno oblikovanog javnog prostora. Zgrade većinom imaju ravne krovove sa malom zasjenjenosti što ih čini idealnim za postavljanje fotonaponskih ploča – solarnih elektrana. Postavljenjem fotonaponskih (FN) panela na krov može se izbjeći korištenje zemljišta, dodatno zaštititi krov i smanjiti pregrijavanje ljeti, a kao najveća prednost je mogućnost proizvodnje čiste energije po povlaštenoj otkupnoj cijeni.
Solarna mapa Trnskog je interaktivna web mapa svih javnih i stambenih zgrada u naselju sa prikazanim podacima o veličini FN postrojenja na pojedinoj zgradi, predviđenoj proizvodnji električne energije, veličini investicije, prihodu od povlaštenih otkupnih cijena i jednostavnim periodima otplate investicije. Solarne elektrane na krovovima mogu predstavljati dohodovnu aktivnosti zgrade za daljnje ulaganje u energetsku efikasnost (npr. postavljanje toplinske izolacije fasada, krova i novih prozora, modernizacija grijanja – individualno mjerenje topline, itd.), kvalitetnije održavanje zgrade ili ulaganja u lokalne projekte u zajednici.
Cilj projekta je osvještavanje stanovnika Trnskog o mogućnostima i prednostima korištenja sunčeve energije – ekološki, ekonomski i socijalno prihvatljivog izvora električne energije. Javno predstavljanje projekta u Trnskom održati će se u sklopu Europskog tjedna održive energije 2012.
Solarnu mapu Trnskog pogledajte ovdje.