Nekonferencija
Autor/izvor: DAZ 20/10/2011
Pitate se što je nekonferencija? Po čemu se razlikuje od obične konferencije? Razlika nije samo u nazivu već je cjelokupni koncept odvijanja skupa potpuno drugačiji kod klasične konferencije i nekonferencije. U nastavku pročitajte više o tome, a sami se uvjerite na prvoj Think Space Nekonferenciji 18.11. - 20.11. u Laubi!
Iako se nekonferencije u raznim oblicima održavaju već nekoliko desetaka godina, sam termin 'nekonferencija' prvi put se pojavio 1998. godine i od tada joj popularnost stalno raste. Tajna leži u većoj slobodi sukreiranja rasprava i aktivnom sudjelovanju svakog pojedinca pri čemu je izbjegnut monoton oblik klasične konferencije u kojoj jedan predaje, a ostali slušaju.
Po čemu se nekonferencija razlikuje od konferencije?
Konferencija najčešće ima unaprijed dogovorene teme, goste predavače i otvoreni forum za diskusiju. Tamo je osnovna uloga sudionika slušanje predavanja, gledanje prezentacije, eventualno sudjelovanje u raspravama. Tek je večer predviđena za bolje međusobno upoznavanje sudionika i neformalnu atmosferu.
Kod nekonferencije ne postoji unaprijed dogovoreni dnevni red predavanja i od sudionika se očekuje puno aktivnije sudjelovanje u cijelom skupu. Početkom dana svatko predlaže temu koja zatim može postati jedan od predmeta rasprave. Rasprave se naizmjence odvijaju u manjim grupama i u jednoj velikoj zajedničkoj. Sudionici se priključuju grupi oko teme koja ih zanima, ako nestane interes za jednu temu ona se gasi.
Tko sudjeluje?
Sudjeluju svi! Kod nekonferencije nema klasične podjele na predavača i slušatelje. Svi su ravnopravni, svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje i sudjelovati u raspravi. Prema pravilu Two Feet oni koji ne pridonose određenoj raspravi, niti uče iz nje, moraju se maknuti sa svog mjesta i pronaći drugu raspravu koja im više odgovara. Think Space nekonferencija održava se s glavnom temom Izvan granica i bazira se na provedenim konceptualnim arhitektonskim natječajima, zadire u temu, ali i puno dalje od toga. Pozvani su prvenstveno arhitekti i studenti arhitekture, ali dobrodošli su svi zainteresirani, pogotovo sudionici iz srodnih disciplina, poput pejzažne arhitekture, dizajna, likovnih umjetnosti, humanističkih znanosti,...
Kako se pripremiti?
Tek će 25% ukupnog programa biti unaprijed pripremljene prezentacije i predavanja gostiju, ostatak vremena otvoren je za razgovor, diskusije i razmjenu mišljenja i ideja.
Konkretna priprema u smislu prezentacije ili govora nije potrebna. Ono što se traži je otvorenost za iznošenje ideja i prijedloga, spremnost na eksperimentiranje. Međutim, ako vas zanima nešto konkretno ili želite iznijeti svoj projekt i o njemu diskutirati, pozvani ste da to učinite na način i kroz medij koji vam najviše odgovara.
Više o pripremi za nekonferenciju pogledajte ovdje.
Što očekivati?
Očekujte neočekivano, no ono što će sigurno uslijediti prava je razmjena ideja, mnoštvo ljudi različitih interesa, kolektivni brainstorming, konkretni prijedlozi i rješenja, ali i dobra zabava. Sudionici će također imati priliku uživo upoznati gošću kustosicu i žiratore, kao i druge natjecatelje koji su pokušali odgovoriti na isti izazov žirija te se u neformalnom okruženju družiti s njima.
Think Space Nekonferencija održat će se od 18.11. do 20.11.2011. u Laubi, Kući za ljude i umjetnost, na adresi Baruna Filipovića 23a, Zagreb.
Kako se prijaviti i sudjelovati na Nekonferenciji saznajte ovdje.