Projekt
Transformacija stambenog tornja na pariški način
Autor/izvor: DAZ 02/04/2012
Vječno pitanje koje se postavlja kod potrebe za renovacijom postojećih zgrada - rušiti ili obnavljati? Pariški arhitekti Frédéric Druot, Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal pokazali su primjerom kako obnova može biti dobro rješenje. Jednom stambenom tornju, sagrađenom prije pedesetak godina, dali su sasvim novi izgled zadržavajući postojeće gabarite zgrade.
Unutar problematičnih četvrti na rubu Pariza, s velikom stopom kriminala, sve vrvi od ovakvih zgrada upitne budućnosti. Izgrađene 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, danas se većinom ruše kako bi na njihovo mjesto došlo igralište, neka zgrada javne ili društvene namjene ili .pak novi stambeni toranj. Kako bi se poboljšala kvaliteta stanovanja u tim kvartovima, radi se i na produženju linija podzemne željeznice koja bi povezivala rubne dijelove grada i centar.

Zgrada sagrađena 1961. godine, veće je obnavljana 80-ih godina
Bez zavaravanja da će urbana transformacija dovesti do pada stope kriminala i uporabe droge, gradske vlasti smatraju da svi imaju pravo živjeti dostojanstveno, a da arhitektura, iako ne svemoćna, ipak pozitivno utječe na ljudsko ponašanje unutar ugodnijeg izgrađenog okoliša.

Ulazni predprostor nakon renovacije
Stanovnici zgrade La Tour Bois-le-Prêtre odbili su iseliti se kada je u pitanje došla obnova tj. izgradnja nove zgrade na istom mjestu. Tada se postavilo pitanje drugog pristupa rješavanju problema. Paris Habitat raspisao je natječaj 2005. kroz koji su potražili projekt koji će postojećoj zgradi, zadržavajući iste gabarite, donijeti nove kvalitete, povećati osvijetljenost i kvadrature poddimenzioniranih stanova te uspostaviti više javnih sadržaja unutar same zgrade. Još jedan važan uvjet bio je taj da cijena zahvata bude niža od opcije rušenja i gradnje nove zgrade.

Trojac Druot, Lacaton i Vassal pobijedio je na natječaju s prijedlogom koji zgradi daje novu ovojnicu i tako omogućava uređenje zimskih vrtova, terasa i nužno potreban vanjski prostor. Njihovo rješenje uključuje i novi ulazni prostor, nove liftove, kuhinje i kupaonice. Nova ovojnica zgrade u potpunosti je montažna i nakon dopremanja na gradilište potreban je jedan dan po jednom stanu da ta jedinica dobije sasvim novi izgled i puno više svjetla u unutrašnjost.

Spavaća soba prije i poslije renovacije
Izgradnja je počela 2009. godine i zgrada je dovršena prije nekoliko mjeseci, uz troškove koji su gotovo dva puta niži od proračuna za troškove rušenja i gradnje. Stanari sada imaju unaprijeđene životne uvjete u zgradi koja i izvana izgleda privlačno, jedino što preostaje je da se poprave sigurnosni uvjeti u cijeloj četvrti i tako stanari postanu potpuno zadovoljni u svojim novim domovima.


Fotografije preuzete s: The New York Times