Dječji vrtić Jarun

Rezultati



  • Dvije 'valovite vrpce' koje formiraju različite oblike koje autori povezuju s oblikom jarunskih jezera, postavljene jedna iznad druge, definiraju oblikovni narativ građevine stvarajući snažnu ekspresivnost i prepoznatljivost.

    Ovu 'tvrđavu od pijeska' možemo povezati s dječjom imaginacijom koja lako postaje poželjno mjesto boravka.

    Slobodna forma obodnih zidova i ograda terasa s lakoćom zaposjeda prostor predviđen za gradnju racionalno iskorištavajući raspoložive površine.

    Velike natkrivene terase pružaju se duž južnog pročelja uz koje su smještene jasličke / vrtićke jedinice na način da se dužom stranicom naslanjaju na terase što doprinosi dobroj osvijetljenosti prostora.

    Konveksni dijelovi zakrivljenih zidova (gdje krivulje ulaze unutar prostora predviđene gradnje) definiraju ulaze / izlaze što olakšava orijentaciju i stvara natkrivene pretprostore bez nadstrešnica i dodatnih istaka.

    Slobodan potez uz sjeverni rub parcele (bez dodatnih parkirališnih mjesta i uzdužno postavljene kolne rampe) omogućava formiranje pristupnog prostora koji se funkcionalno nadovezuje na  planirani trg s druge strane pristupne ceste.

    Uređenje južnog dijela parcele odmjereno prezentira sve potrebe djece za boravak i igru u vanjskom prostoru.

    Križno postavljene osnovne komunikacijske osi, gdje ulazni pravac u smjeru  sjever-jug omogućuje vizualni kontakt ulaznog prostora s dvorištem dok dominantna os u smjeru istok-zapad povezuje sve jedinice te  zajedničke i servisne prostore, omogućuju jasnu orijentaciju unutar građevine.

    Široki otvor stubišta na čijem je dijelu predviđena i mogućnost sjedenja (tribina) formira dvoetažni prostor koji uz lateralno osvjetljenje postaje centralno okupljajuće mjesto iz kojeg je sve lako dostupno i vidljivo te postaje kontrapunkt zaštitnički zatvorenoj građevini gledanoj izvana.

     

  • Snažno distancirajući 5 jedinica, i na prvoj i na drugoj etaži, u blokove 3+2 (što doprinosi i organizacijskom ustroju jasličkih i vrtićkih dobnih skupina) dobiven je široki centralni prostor vrtića s PVNom u prizemlju i natkrivenom terasom na 1.etaži. Ovi prostori povezuju kuću s vrtom, omogućuju jednostavnu orijentaciju djeci i vanjskim korisnicima te donose kvalitetnu množinu funkcionalnih poveznica.

    Jasnoća i kvaliteta tlocrtne organizacije nadopunjena je jednako kvalitetnim oblikovnim konceptom koji karakteriziraju 3 izmaknuta volumena čiji međuodnosi predstavljaju glavninu oblikovne pojavnosti tako da ostale raščlambe površina imaju sekundarnu ulogu.

    Uspješno prostorno povezivanje vanjskog i unutarnjeg prostora ne prati snažnije povezivanje prostora unutar 'kuće'.


  • Predloženo oblikovanje novog dječjeg vrtića jasno komunicira posebnost i iznimnu kvalitetu arhitektonskog izričaja.

    Upušteni PVN s izlazom na vanjski prostor omogućuje niz dodatnih funkcionalnih posebnosti.

    Predloženi koncept solarnih dimnjaka smještenih u centralnoj zoni pravokutnog tlocrta donosi dodatnu kvalitetu što se tiče kondicije boravka i energetske učinkovitosti građevine te zanimljivu funkcionalnu raščlambu prostora, ali zbog vrlo ograničene površine predviđene za izgradnju vrtića rezultira nedostatkom većeg centralnog prostora koji povezuje dvije etaže za boravak djece i minimalnim dimenzijama glavnih komunikacijskih koridora.


  • Šest funkcionalnih blokova gotovo identičnih dimenzija, smještenih na tri etaže s minimalnim tlocrtnim preklapanjima, stvara 'terasastu' strukturu snažne vizualne posebnosti. Predfabricirani paneli s kružnim otvorima kojima je predviđena izvedba dijela pročelja doprinose dojmu da je vrtić izgrađen od kockica.

    Tako formirana građevina ima dvoetažni 'void' prostor na sjevero-istočnom uglu u kojem se nalazi PVN te otvorene / slobodne jednoetažne prostore koji se na njega nadovezuju i u kojima su smješteni ulazni prostor i blagovanje.

    Ova gotovo šahovsko jasna organizacija dosljedno je i kvalitetno pretočena u funkcionalne prostore za boravak i rad djece, odgajatelja i drugog osoblja vrtića.

    Potezi sa sanitarijama odmaknuti su od jasličkih i vrtićkih jedinica za (minimalnu) širinu u kojoj se mogu smjestiti garderobe te je na taj način formirana unutarnja 'ulica' koja meandrira uzduž izmaknutih blokova s po dvije jedinice. Fleksibilno korištenje ovog prostora ('ulice') je upitno uz jasličke jedinice bez dodatnih pregrada koje bi degradirale zamišljeni koncept.


  • Rad se ističe odmakom od uobičajenog pozicioniranja jasličkih i vrtićkih jedinica unutar postojećih tlocrtnih ograničenja što rezultira njihovim zanimljivim oblikom koji može doprinjeti poticajnom okruženju za boravak djece. Dvovisinski prostorom PVN-a omogućava dobru preglednost i usložnjava modalitete korištenja.

    Nedostatak natkrivenih terasa ograničava vanjski prostor koji je dostupan djeci za igru i aktivnosti na otvorenom tijekom kišnih ili sunčanih dana. Prisustvo stepenica iz svake jedinice može predstavljati sigurnosni rizik za djecu. Nedostatak adekvatne vizualne kontrole nad prostorom stepenica može otežati nadzor nad djecom, posebno u situacijama kada su djeca izvan očiju odgajatelja.


 





Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:


Partneri:

 


Medijski partneri:

 

 


Donatori:



 



 

 


 



Program je realiziran uz potporu 
 Grada Zagreba


Potpora:



Partneri:



Medijski partneri:



Donatori:


  •  

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2024 DAZ.