Dječji vrtić i mjesni odbor Sesvetska Sela

Rezultati



  • Ono što izdvaja ovaj rad od ostalih natječajnih rješenja može se rezimirati kroz poznati stih: „totalno drukčiji od drugih…“
     
    Iznenađujuće jednostavno rješenje oblikovano sofisticiranom likovnošću rezultiralo je snažnom urbanističkom “gestom“ i neupitno obilježilo novi javni prostor naselja. Iščitavajući dominantnu tipologiju postojeće škole s kojom čini zajedničku zonu javnih društvenih sadržaja, novi upečatljivi volumen uspostavio je jasnu prostornu kompoziciju velike (školske) i male (vrtićke) lamele koje se otvaraju prema jugu, ali ta nova mala lamela za malu djecu svojom arhitektonskom gestualnošću nadoknađuje razliku u veličini i svojim karakterom parira svom „velikom bratu“ golemoj školskoj zgradi u zaleđu društvene zone.
     
    Težak zadatak s programima dviju različitih namjena i korisnika na relativno maloj parceli riješen je inteligentnim korištenjem postojećeg nagiba terena. Za razliku od većine natjecatelja kojima je ta kosina uglavnom odmagala u njihovim rješenjima ili su je čak nestručno zanemarivali ovdje je prepoznata kao „spiritus movens“ arhitektonske ideje. Hibridni monovolumen izronio je iz terena i otvorio mogućnost oblikovanja dvije otvorene površine koje će postati izdvojeni predprostori mjesnog odbora i vrtića.
     
    Horizontalnom raščlambom dvaju različitih sadržaja te smještanjem mjesnog odbora na krov vrtića čitava južna površina parcele  s prirodnim terenom  prepuštena  je dječjem igralištu  koje  je  zbog  topografske modulacije djelomično utisnuto u teren čime je ostvarena izvjesna kvalitetna distinkcija od rubnog pločnika javne površine. S druge strane krov utisnute lamele postaje prilazni trg mjesnog odbora direktno povezan na javnu površinu zapadne prometnice s postojećim uličnim parkiralištem. Otvoreni predprostor nudi čitav niz mogućnosti korištenja za najrazličitije susrete i druženja njegovih korisnika, te se kontinuirano nastavlja preko vanjske tribine i krova zatvorenih sadržaja mjesnog odbora do istočnog ruba lamele s pogledom na školska igrališta.
     
    Između ozelenjene društvene zone na krovu i dječjeg igrališta na terenu smješteni su svi unutrašnji programski sadržaji koji, dakle nisu arhitektonski oblikovani kao zgrada već su de facto nastanjena topografija. Na tragu uspješnog zoniranja parcele daljnja razrada projekta ostaje jednako kvalitetno koncentrirana u rješavanju dispozicije unutrašnjih sadržaja te kreativnom oblikovanju mikrozona. Racionalnost i ekonomičnost rješenja provedena je u čitavom nizu segmenata: izbjednuta je podrumska etaža, svi prostori za djecu smješteni su u jednom nivou, uključujući gospodarske prostore koji sasvim jednostavno funkcioniraju uz obližnje parkiralište, svi komunikacijski prostori su odmjereni i pravilno dimenzionirani, a vanjske terase dječjih jedinica, oblikovane kao lođe i utisnute u volumen zgrade, nude zaštićeno proširenje unutarnjih dnevnih boravaka. Kompaktni trakt uredskih prostora za djelatnike vrtića smješten je na katu te markira na pročelju položaj ulaznog prostora i pvn-a iznad kojeg se nalazi. On je “utisnut” u zonu mjesnog odbora, što ne remeti horizontalnu čistoću koncepta jer je dolje kuća za djecu a gore kuća za odrasle. Utisnuti „podstanar“ iz prizemlja uspješno pridonosi tlocrtnom zoniranju prostora mjesnog odbora u dvije tematske cjeline povezane korisnim predvorjem velike dvorane koja svojom visinom dominira u presjeku na istočnom završetku kose lamele.
    Arhitektonski jezik materijalizacije rješenja zaokružuje kvalitetu ovog rada. Jednostavni ožbukani sivi volumen koji izranja iz zelene parcele „prošaran“ je različitim akcentiranim oblicima koji su svi jednoznačno obojeni.
     
    Trgovi, brisoleji, ograde i natpisi obojeni u plavu boju, koja svojim karakterom odudara od prirodnog konteksta, stvaraju likovnu čaroliju plutajućih oblika.Nekadašnja mala parcela, postala je veliki javni prostor, jer sve što je oduzeto programom nadomješteno je novom javnom otvorenom površinom.
     

  • Rad odlikuje izražena konceptualna jasnoća. Autori vješto koriste prirodnu denivelaciju terena na istočnoj strani za smještaj gospodarskih prostora i mjesnog odbora. Mjesni odbor povezuju s pješačkim potezom uz potok, školskim igralištima i obližnjom šumom, dok poluukopani volumen jednostavno diže vrtić na novu kotu dvorišta. Linearno organiziran prizemni vrtić omogućuje svim jedinicama izlaz na prostrano južno dvorište i stvara živu unutarnju ulicu gdje se susreću djeca i odrasli. Jedinice su dobro osvijetljene, kvalitetnih proporcija  i vizualno povezane.
    Unatoč bitnim snagama ovog rada, smještaj većine sadržaja na jednu etažu na ograničenoj parceli donosi određene nedostatke. Pristupni trg i ulazni prostor  vrtića su neadekvatno mali, u neposrednoj blizini garderoba prve jedinice, a središnji hodnik dvotraktnog prostora djeluje kao usko grlo. Terase, iako prostrane, djelomično dijele jaslička i vrtićka skupina, što nije idealno, dok parking uz glavno križanje ne doprinosi kvalitetnijem ambijentu naselja.
     

  • Glavna odlika ovog rada je kvalitetna tlocrtna organizacija parcele. Ovaj rad u svom promišljanju jedini akceptira nespretnu “usađenost” postojeće trafostanice u središnjem dijelu parcele te je veoma uspješno uklapa u svoju artikulaciju programa. On formira tzv. „kvartovski diptih“ kojim rješava traženu dvojnost programskog zadatka s ciljem njihove jasne distinkcije a njihovom dispozicijom naglašen je nivo privatnosti svakog od njih. Na “prvoj liniji”, izloženoj javnom uličnom prostoru smješten je mjesni odbor s parkiralištem uz koji je vješto ukomponirana i postojeća parcela trafostanice. Objekt mjesnog odbora postavljen na uglu parcele jasno markira križanje dviju ulica. U sjevernom dijelu parcele na preostalom “zaštićenom” dijelu parcele smješten je vrtić kojim svojim izduženim arhetipskim volumenom zaokružuje cjelokupnu arhitektonsku kompoziciju. Oblikovni koncept razlikovanja dvaju programskih sadržaja uspješno je proveden korištenjem različitog arhitektonskog vokabulara ali korištenje ravnog krova nad mjesnim odborom i njegova ukopana dvorana možda djeluju manje uvjerljivo. Tlocrtno rješenje vrtića kvalitetno je riješeno kao i njegovo je oblikovanje s akcentom na vizualnu protočnost boravaka i terasa dječjih jedinica.

     


  • Autori prihvaćaju i vješto iskorištavaju postojeće datosti terena. Zanimljiva prostorna organizacija s poluetažama i ugodnim rampama olakšava komunikaciju djece i stvara međusobno preklapajuće vizure. U urbanom kontekstu ističe se vrijedan odnos između urbanijeg trga povezanog s mjesnim odborom i mirnijeg dvorišta dječjeg vrtića, koje se veže na ozelenjeni potok. Vanjska krovna tribina mjesnog odbora donosi dodatnu funkcionalnost, prostor PVN-a dobro je smješten na spoju trga i dvorišta, a kuhinja pohvalno ima prirodno osvjetljenje. Ipak, žiri izdvaja kao nedostatke loše pozicioniran kolni ulaz, preblizu križanju, te trg upitnog mjerila čiji kontakt s administrativnim prostorima ne potiče aktivaciju. Velika natkrivena terasa povezana je s dvorištem nepraktičnim spiralnim stubištem.


  • U nizu radova koje nude raščlanjivanje hibridnog programa u arhetipske volumene kuća ovo je najuspješnije s obzirom da je svojom pravilnom dispozicijom sadržaja osiguralo optimalne funkcionalne uvjete svih prostora  i uspostavilo najbolje tlocrtno rješenje. Na „zglobu“ dvaju volumena smješten je transparentan volumen pvn- a dječjeg vrtića koji nudi mogućnost spajanja s velikom dvoranom mjesnog odbora ali na žalost ta ideja nije jasno artikulirana. Dvije zone otvorenih prostora: prilazne površine i dječjeg igrališta su jasno koncipirane međutim parkiralište je u istočnoj zoni možda nepotrebno predimenzionirano na uštrb pješačkom trgu. Tlocrtno rješenje svih programskih sadržaja je korektno riješeno,a materijalizacija volumena je konceptualno jasna ali pomalo prestroga i možda nepotrebno jednoznačna za oba programska sadržaja.

     


 





Program DAZ-a realiziran je uz potporu:

 


Partneri:

 

 

 

 

 


Medijski partneri:

 

 

 

 

Društvo arhitekata Zagreba
Trg bana Josipa Jelacica 3/1
t +385 1 4816151
daz@d-a-z.hr

DAZ bilten:

Prijavite se
Copyright ©2025 DAZ.