Novi ciklus radionica Male škole arhitekture za srednjoškolce Prostor Zadruge započinje radionicom koja se bavi javnim prostorom Gornjeg grada. Istražujemo veze (ulice, stube, prolazi, tuneli) i gradske plohe (trgovi, tržnice, parkovi, dvorišta). Kroz osmišljene zadatke sudionici uče misliti i promatrati prostor kojim se kreću, opažati njegove karakteristike i različitosti kako bi postali aktivni sudionici gradskog života i osvijestili značenje javnog prostora za pojedinca i za zajednicu. Radionicu vode arhitektice Daša Manojlović i Mateja Markešić, a predviđeno je trajanje radionice od 120 minuta s početkom u 18h pod arkadama na Dolcu.
RADIONICA VEZE I ODMORIŠTA, ZAGREB 19. 05. 2017.
DATUM ODVIJANJA RADIONICE | 19.05.2017.
NAZIV RADIONICE | Slojevi grada
VODITELJI RADIONICE | Daša Manojlović, dipl. ing. arh.; Mateja Markešić, mag. ing. arch.
SUDIONICI | srednjoškolski uzrast
TRAJANJE RADIONICE | 120 min, termin 18:00-20:00
MJESTO | Dolac arkade, Zagreb
Novi ciklus radionica Male škole arhitekture za srednjoškolce Prostor Zadruge započinje radionicom koja se bavi javnim prostorom Gornjeg grada. Istražujemo veze (ulice, stube, prolazi, tuneli) i gradske plohe (trgovi, tržnice, parkovi, dvorišta). Kroz osmišljene zadatke sudionici uče misliti i promatrati prostor kojim se kreću, opažati njegove karakteristike i različitosti kako bi postali aktivni sudionici gradskog života i osvijestili značenje javnog prostora za pojedinca i za zajednicu.
Kroz osmišljene zadatke vježbamo orjentaciju, čitanje karata i memorije prostora, učimo opažati te upoznajemo Gornji grad. Radionica stavlja naglasak na alternativne funkcije javnih prostora i dodatne programe koje predmetni prostori mogu primiti. Pokušavamo ih osmisliti i stvaramo novu kartu – mapu mogućnosti i potencijala predmentih lokacija.
Radionicu vode Daša Manojlović i Mateja Markešić, a predviđeno je trajanje radionice od 120 minuta s početkom u 18h pod arkadama na Dolcu.
PROSTOR za DRUGE
Projekt PROSTOR zaDRUGE nastao je u okviru projekta Mala škola arhitekture i nadovezuje se na okvir dosadašnjih
radionica za osnovno školsku djecu PROSTORiJA koje u ciklusu od sedam radionica približavaju djeci osnovne elemente arhitekture i urbanizma - od forme i funkcije preko simboličkih vrijednosti do isticanja važnosti osobnog angažmana. Predmet ovogodišnjih sedam radionica za srednjoškolsku djecu je
javni prostor u kojem sve manje aktivno i s razumijevanjem sudjelujemo. Kroz radionice polaznicima želimo istaknuti nedjeljivost javnog prostora od uloge korisnika te važnost razvoja kritičkog mišljenja o prostoru.
OPA (Udruga za promicanje vizualne kulture), NOthing production (skupina neovisnih profesionalaca) HKA (Hrvatska komora arhitekata) i DAZ (Društvo arhitekata Zagreba) pokrenuli su 2010. višegodišnji odgojno-obrazovni projekt s ciljem promicanja sadržaja s područja vizualne kulture i arhitekture pod nazivom “
Mala škola arhitekture - Prostor i ja“. Radionice mlae škole arhitekture zajedno realiziraju učitelji likovne kulture i razredne nastave, arhitekti te studenti. U DAZ-u je do sada je održano više od 50 javnih radionica i te se ostvarila suradnja s velikim brojem zagrebačkih škola,institucija i kulturnih programa. Na radionicama je sudjelovalo više od 1000 polaznika.
Prijave za sudjelovanje - e mail
daz@d-a-z.hr, radionice su besplatne.
Program radionica Male škole arhitekture za srednjoškolce PROSTOR zaDRUGE
Petkom od 18-20
DAZ, Trg Bana J. Jelačića 3/1 + obilazak lokacija
19. 05. 2017. petak 18-20 sati, Dolac
1. OBLIKUJEMO (materijali i funkcije)
ZNANJE O PROSTORU
1. VEZE U PROSTORU - LINIJE - ULICA, STUBIŠTA, TUNELI, POTHODNICI
2. ODMORIŠTA - PLOHE - TRGOVI, TRŽNICE, UNUTARNJA DVORIŠTA, PARKOVI
U prvoj grupi radionica o javnom prostoru bavimo se oblikovnim i funkcionalnim arhitektonsko-urbanističkim elementima grada, te ulogom korisnika u stvaranju sadžaja u javnom prostoru.
Linijske strukture VEZE (ulica, stube, prolazi, tuneli) omogućuju lakše povezivanje prostora, te njihova osnovna funkcija kretanja prostorom često ostaje i jedina funkcija. To želimo promijeniti.
U radionici ODMORIŠTA zanimaju nas gradske plohe (trgovi, tržnice, parkovi, dvorišta) čija je funkcija okupljanje, ali im nedostaje kreativnih sadržaja.
U radionicama VEZE i ODMORIŠTA upoznajemo osnovne elemente javnog prostora kroz šetnju gradom osnovnoj funkciji osmišljavamo novi sadržaj.
26. 05. 2017. petak 18-20 sati, DAZ
2. DIJELIMO (emocije i doživljaji)
UOČAVANJE PROSTORA
3. FENOMENOLOŠKI DOŽIVLJAJ PROSTORA - OSJETI - ZVUK, MIRIS, OKUSI
4. EMOCIJE I DOŽIVLJAJI - MEMORIJA MJESTA, ATLAS EMOCIJA
Želimo istaknuti da osim formalnih oblikovnih karakteristika prostor evocira emocije i aktivira osjetila, te oblikuje svoje korisnike.
Osobni doživljaj nekog prostora ovisi o zvukovima, mirisima, osobnim sjećanjima i memoriji mjesta.
Percepcijom i iskustvom prostora, kroz sjećanja, zvukove, mirise nadograđujemo sliku prostora.
02. 06. 2017. petak 18-20 sati, DAZ
3. ŽIVIMO (virualnost i diskurs - moja zbilja)
ŽIVLJENI PROSTOR
5. MEDIJI, FILM I GRAD - VIZUALNA ANALIZA I ANALIZA DISKURSA
6. NAPUŠTENI PROSTORI, PRENAMIJENJENI PROSTORI, REKONSTRUIRANA MJESTA
Paradigme vremena takođersu jedan konstruktivnih elementa prostora, koje djeluju na doživljaj i razumijevanje identiteta prostora, kao i uspostavljanje odnosa prema prostoru.
Analiziramo vizualne medije u javnom prostoru: reklame, javnu plastiku, film te konstrukte koje oni proizvode.
Radionice kontinuirano uvode sadržaj, značenja, konstrukcije, maštu i slobodu kao elemente za izgradnju prostora.
U fokusu radionica su napušteni prostori ili oni koji su kroz vrijeme promijenili funkciju. Promišlja se njihov identitet i načini korištena s ciljem razumijevanja prostora im potreba potencijalnih korisnika.
09. 06. 2017. petak 18-20 sati, DAZ
IDEMO PO ISKUSTVO
7. OTOK - ALTERNATIVNI NAČINI KORIŠTENJA
Kako je osnovni cilj radionica probuditi svijest o ulozi pojedinca u kreiranju javnog prostora i slike grada, zadnja radionica objedinjuje stečeno iskustvo i poziva na participaciju slučajne prolaznike. Na provokativan način osvajamo oduzeti javni prostor - javno djelujemo.
Otoci su mjesta za izražavanje vlastitog stava o prostoru, platforme za konstrukcije identiteta i funkcija javnog prostora (između stolova kafića smještamo neovisne, udobne otoke za sjedenje i pozivamo građane da nam se pridruže).